Dinamik Kayıt nedir? Avantajları nelerdir?

Gönderen Alp 24/06/2021 0 Yorumlar

Dinamik Kayıt nedir?

 

Genel olarak söylemek gerekirse Dinamik kayıt, United Security kayıt cihazlarının (DVR veya NVR) Hard Diske daha uzun süreli kayıt yapmasını sağlayan bir özelliktir.

 

Günümüzde Hard Diskler, bir güvenlik kamera sistemi içindeki en değerli parçadır. Bu nedenle, içine mümkün olan uzun süreli kaydın yapılması için çözümler üretilmesi gerekir.

 

Bildiğiniz gibi, hard disk alanından tasarruf sağlamak için, pek çok uygulamacı cihazın "Hareketli Kayıt" özelliğini aktive eder. Eğer kameranın bulunduğu ortamda çok fazla trafik yoksa, bu özellik sayesinde kayıt süresi oldukça uzatılır.

Ancak, "Hareketli Kayıt" özelliği açılmış olan bir cihazın, bazı küçük hareketleri kaydetmemesi çünkü bunları hareket olarak algılamaması mümkündür. Ve bazı uygulamalarda buna tahammül yokur.

Diğer taraftan, bazı müşteriler 24 saat sürekli kayıt yapılmasını, günün her dakikasının kayıt altına alınmasını ısrarla isterler.

Sürekli kayıt yapmak güzeldir de, hard diskte çok fazla yer tutar.

Bunu önlemek için "Dinamik Kayıt" özelliği geliştirilmiştir.

Bu kayıt tipi seçildiğinde;

Kameranın hareket algılaması durumunda hangi bant genişliği ile kayıt yapacağı
Ve sürekli kayıt sırasında hangi bant genişliği ile kayıt yapacağı ayrı ayrı belirlenir.

Pek tabii ki, hareket olmadığı zamanlarda yapılacak olan sürekli kaydın bant genişliği oldukça düşük bir seviyede tutulur.
Fakat hareket olduğunda cihazın daha yüksek bir bant genişliği ile, daha kaliteli bir kayıt yapması istenir.


Böylelikle DVR (veya NVR) bir hareket algıladığı zamanlarda hard diske daha kaliteli bir görüntü kaydeder.

Fakat hareketin olmadığı saatlerde (özellikle geceleri veya hafta sonları) hard diske çok daha düşük bir bant genişliği ile kayıt yapar ve bu kayıt hard diskte çok az yer tutar.

Böylelikle hard diske yapılacak olan kayıt süresi uzatılmış olur.

Bir yorum yazın