Güvenlik Sektöründe 2021 İlk Çeyreğinde Durum

Gönderen Alp 20/04/2021 0 Yorumlar

Güvenlik Sektöründe 2021 İlk Çeyreğinde Durum

 

Güvenlik Sektöründe çalışanlar, özellikle son aylarda bazı ürünlerin stokta bulunamaması, bulunsa bile fiyatlarının artması gibi çok önemli bir sorunla karşı karşıya.

 

Bu sorunun pek çok nedeni olsa da, sorunu temel olarak 2 ana nedene bağlayabiliriz.

 

1. Bildiğiniz gibi Amerika, geçtiğimiz yıl Çin'in teknoloji devi "Huawei Technologies Co" firmasına ambargo uygulamaya başladı.

2020 yazından itibaren, özellikle eski Amerika başkanının öncülüğünde gerçekleşen bu ambargo uygulamasından en fazla etkilenen ise, Huawei grubunun chip üretici firması olan "HiSilicon" oldu.

 

 

Bildiğiniz gibi "HiSilicon" firması, özellikle son 10 yıldır geliştirdiği ekonomik ve başarılı chiplerle, sadece güvenlik sektörü için değil, pek çok elektronik ürün için vazgeçilemez chip üretici firması haline gelmişti.

Geçtiğimiz yıla kadar, Çin'de üretilen IP kameraların, kayıt cihazlarının yaklaşık %50'sinin chiplerini "HiSilicon" firması üretiyordu.

Sektörün eskilerinin bilebileceği gibi, bundan 10 yıl önce güvenlik sektöründe yaygın olarak kullanılan TI (Texas Instruments) chipleri artık tamamen terk edilmişti.

Fakat Amerika'nın Huawei'ye uyguladığı ambargo, "HiSilicon" firmasını da çok derinden etkiledi ve "HiSilicon" firması artık chip üretemez hale geldi.

Bu nedenle şimdiye kadar "HiSilicon" chipleri ile üretim yapan Çin'deki cihaz üreticisi firmalar, daha önce kullanmadıkları Tayvan ve Kore chiplerine yönelmek zorunda kaldılar.

Ancak, chip değiştirmek, pek tabii ki kolay bir iş değil.
Cihaz üreten firmaların, daha önce "HiSilicon"chip için geliştirdikleri tüm ürün ve tasarımlar çöp durumuna geldi.
Bu nedenle üretici firmaların tüm cihazlarını yeni chiplere göre tekrar baştan tasarlaması ve üretmesi gerekiyor.

Bu da bugünden yarına çözülebilecek bir konu değil, çok zaman alıcı bir süreç.

Bu nedenle bazı Çin'li üretici firmaların temel ürün gamlarını yeniden oluşturmalarının 2021 yılının sonuna kadar devam etmesi bekleniyor.

 

2. Cihazların üretilememesinin ve fiyatlarının artmasının diğer bir nedeni ise, içinde bulunduğumuz pandemi dönemi.

Bildiğiniz gibi bir kamera veya kayıt cihazı; kamera kasasından contasına; fanından vidasına kadar pek çok malzemenin bir araya gelmesi ile oluşur.

Cihaz üretici firmalar, pek çok  ara malzemeyi dışarıdan alırlar ve fabrikalarında kendi tasarımları ile birleştirip kendi ürünlerini üretirler.

Yaşanan pandemi nedeni ile, Çin'deki pek çok ara malzeme üretici firma tam randımanlı çalışamadı ya da bir kısmı iflas etti.

Bu da sektörde pek çok malzemenin bulunamamasına, bulunsa bile fiyatlarının artmasına neden oldu.

Fiyatların USD bazında artmasının diğer bir nedeni ise, Çin Yuan'ının Amerikan Doları karşısında son bir yıl içinde değer kazanması.

Bir yıl önce 1 usd ile 7 Yuan alınabilirken şu anda ancak 6.5 yuan alınabiliyor. Üretici firmalar, kur nedeniyle oluşan yaklaşık %7'lik kayıplarını fiyatlara yansıtmak istiyorlar.

 

 

Bu gelişmelerin neticesinde pek çok cihazın ve ürünün fiyatı son dönemlerde dolar bazında %20-30 seviyelerinde arttı.

Uzmanlar bu fiyat sıçramasının 2021 sonuna kadar devam edeceğini, arz-talep dengesinin ancak 2022 yılında makul düzeylere gelebileceğini söylüyorlar.

 

Özellikle plastik sektöründe son 3-4 ay içinde yaşanan fiyat sıçraması, plastik hammadde fiyatlarının dolar bazında %50-70 seviyelerinde yükselmesine neden oldu. Bu fiyat artışını, 2012'den beri ürettiğimiz AlteBox (kamera buatı) ürününden oldukça yakın biliyoruz.

 

Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerle, Güvenlik sektörünün 2021 yılı sonuna kadar durulması ve eski seviyelere inmesi pek mümkün gözükmüyor. Ancak yine de umarız yakın bir zamanda sular durulur ve güvenlik sektörü eskisi gibi istikrarlı bir seviyede seyretmeye devam eder.

 

Değerli ziyaretçimiz, Güvenlik Sistemleri hakkında merak ettiğiniz, ve burada açıklanmasını istediğiniz konular hakkında bu yazının altına yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

Güvenli günler dileriz.

Bir yorum yazın