Zoom Lensli Bullet Kamera nerelerde kullanılır?

Gönderen Alp 12/04/2021 0 Yorumlar

Motor Lensli Bullet Kamera Nerelerde Kullanılır?

 

Son dönemlerde, kamera güvenlik sistemlerinde motor lensli kamera kullanımının oldukça yaygınlaştığını görmekteyiz.

 

Bazı kullanıcılar, motor lensli bullet kamera satın alarak, görüntüleri istedikleri zaman yakınlaştırıp uzaklaştırabileceklerini, bunu sık sık yapabileceklerini düşünürler.

 

Halbuki bu kameralar daha çok, montaj sırasında montajcıların işini kolaylaştırmak için üretilmişlerdir.

 

Eğer bir kullanıcı, kameranın zoom özelliğini sık sık kullanmak ve görüntüyü sık sık yakınlaştırıp uzaklaştırmak ve objeleri daha net görmek istiyorsa, ona önerilmesi gereken kamera tipi PTZ kameradır (speed dome).
Çünkü PTZ kameraların iç mekanizmaları (kayışları, dişlileri, motoru vb) sürekli olarak zoom yapmaya, sağa sola çevirmeye uygun olarak geliştirilmiştir.

 

Halbuki bullet kameralarda bulunan motor lenslerin yapıları oldukça narindir. Sürekli kullanıldığında sorun yaratabilir.

 

Yukarıda da dediğimiz gibi, motor lensli bullet kameraların esas amacı, montaj sırasında montajcının işini kolaylaştırmaktır.

Bu nedenle temelde iki ihtiyacı karşılar:

  1. Montaj sırasında (veya gerekli durumda) kamera yanına gitmeden, kameranın görüş açısı uzaktan (kayıt cihazı veya cep telefonu üzerinden) kolaylıkla ayarlanabilir.
  2. Otomatik Fokus özelliği sayesinde, görüntü netliği dijital olarak en ideal noktada ayarlanabilir. Bu konu özellikle yüksek çözünürlüklü kameralar için daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü 8Mp, 12Mp gibi çözünürlüklerde kameranın netliğini elle ve gözle ayarlamak çok zorlaşmaktadır. Halbuki motor lensli kameralar bunu dijital olarak en ideal seviyede ayarlar. 

 

Menüler nasıl kullanılır?

 

Motor lens ayarlarını açmak için, kameraya canlı bağlandıktan sonra, ekranın sağ üst köşesindeki "PTZ Ayarları" ikonuna tıklamak görekir.

 

 

Görüntünün sağ tarafında, aşağıda görüldüğü şekilde bir "PTZ Ayarları" menüsü açılacaktır.

 

 

Bu menüden gerekli ayarları yapabilirsiniz. Kameranın görüş açısını değiştirmek, yani yakınlaştırıp uzaklaştırmak için, "Fokus Ayarı" alanında "+" veya "-" ikonlara tıklayabilir veya ortadaki butonu mouse ile tutup sağa veya sola çekebilirsiniz.

 

 

Görüntü yakınlaşacak veya uzaklaşacaktır.

 

Güvenlik kameraları hakkında merak ettiğiniz, ve burada açıklanmasını istediğiniz konular hakkında bu yazının altına yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz.

 

Güvenli günler dileriz.

 

Bir yorum yazın